BIOHUMUS do ogrodu i nie tylko...
MDO 105, str. 19
Komposty są obok obornika i nawozów zielonych, najważniejszym nawozem organicznym stosowanym w ogródkach przydomowych i na działkach, zaś najlepiej rozłożonym kompostem jest kompost dżdżownicowy, zwany wermikompostem lub biohumusem.
Biohumus uzyskuje się z przetworzenia substancji organicznych przez dżdżownice kompostowe. Zawartość składników pokarmowych w kompostach zależy od rodzaju substratów użytych do kompostowania. Może to być obornik, torf, odpady zwierzęce, wysłodki, trociny itp. Biohumus ceniony jest przede wszystkim jako doskonały naturalny środek do poprawiania właściwości fizycznych gleby. Ponadto wzbogaca glebę w składniki pokarmowe, przyspiesza ukorzenianie roślin oraz długo utrzymuje wilgotność podłoża.
![](http://www.mdo.pl/data/images/page/pl_PL/266/biochumus.jpg)
Podstawową cechą fizyczną gleby, która wpływa na wzrost roślin, jest porowatość, wynikająca z gruzełkowatej budowy gleby. W glebie o strukturze gruzełkowatej panują korzystne warunki powietrzne i cieplne, a także odpowiednia mineralizacja i odżywianie roślin. Aby wytworzyła się struktura gruzełkowata nieodzowna jest obecność w glebie lepiszcza wiążącego cząsteczki gleby w gruzełki. Lepiszczem tym jest próchnica, mineralne cząstki ilaste, a także związki wapnia, które utrwalają lepiszcze. Obornik, nawozy zielone i komposty są surowcami, z których powstaje próchnica, czyli "złoto ogrodników". Można powiedzieć, że biohumus z gospodarstwa w Lubinicku produkowany jest ekologicznie, bo wytwarzają go dżdżownice kalifornijskie, "karmione" tylko torfem, owocami oraz warzywami i nie stosuje się żadnych preparatów chemicznych. Dżdżownica kalifornijska bardzo szybko rozdrabnia karmę, trawi i wydala części organiczne, przyśpieszając procesy mikrobiologiczne. Biohumus ma postać drobnych wałeczków, jest lekko wilgotny, ma ciemną barwę i przyjemny zapach wilgotnej ziemi ogrodniczej.
Naturalna wilgotność biohumusu pochodzi z układu pokarmowego dżdżownicy, która trawiąc karmę, skleja ją w wałeczki. W odróżnieniu od torfu, biohumus nie wysycha na wiór, może tylko obeschnąć powierzchniowo. Jest też bardziej aktywny biologicznie.
Badania składu chemicznego, przeprowadzone przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Gorzowie Wlkp., wykazały obecność makro- i mikroelementów (szczególnie żelaza i wapnia). Stosować go można na rabatach kwiatowych, grządkach warzywnych, pod drzewka i krzewy owocowe, a także do wzbogacania podłoża dla roślin doniczkowych i kwiatów balkonowych. Biohumus mieszamy z wierzchnią warstwą gleby przed siewem lub sadzeniem roślin, a także rozsypujemy wokół już rosnących kwiatów, krzewów czy drzew.
Warto wspomnieć jeszcze o płynnych preparatach z „biohumusem” w nazwie. Są to wodne roztwory kompostu dżdżownicowego, którymi polewa się glebę. Płyn działa doraźnie, zaś sam kompost dżdżownicowy wymieszany z wierzchnią warstwą gleby pełni swą rolę znacznie lepiej i dłużej.
W gospodarstwie w Lubinicku możemy oprócz biohumusu zakupić same dżdżownice kalifornijskie, które będą produkować kompost w naszym własnym ogrodzie czy na działce. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy segregujemy śmieci. Na kompost można wyrzucać odpadki organiczne z kuchni, np. obierki warzyw, resztki owoców, a także przekwitłe kwiaty, liście itp. Nie wolno tylko dawać produktów zawierających sól (np. ugotowanych ziemniaków) i trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność i napowietrzenie pryzmy kompostowej. W dobrych warunkach dżdżownice kalifornijskie rosną szybko i mnożą się błyskawicznie.
Dla działkowiczów - wędkarzy dodatkowym plusem będzie stały dostęp do żywej zanęty i pokarmu dla ryb.
BIOHUMUS Lubinicko 55, 66-200 Świebodzin tel. 664 126 046 e-mail: henryk.giecold1@onet.eu
|