Pomyśl o dachu ...zanim wybierzesz projekt domu! MDO 108, str. 10
Według feng shui czerwone dachy umiarkowanie strzeliste są najkorzystniejsze i takie właśnie przeważają w polskim krajobrazie, mimo że mądrości ze wschodu dotarły do nas stosunkowo niedawno. Ale istotny jest nie tylko kształt i kolor; myśląc o dachu nie wolno bujać w obłokach, tylko rozważnie dokonywać wyborów. Jeśli dach ma spełniać nasze wymagania przez długie lata, trzeba odpowiedzieć na wiele pytań i to już na etapie wyboru projektu...
Rozmowa z panią inż. Ireną Kamecką z zielonogórskiej firmy Budroof. MDO: Dach płaski czy spadzisty? Irena Kamecka: To zależy od projektu domu i budżetu jakim dysponujemy. Dach powinien przede wszystkim pasować do bryły budynku. Ze spadzistych najtańszy jest dach dwuspadowy, czterospadowy droższy, a najdroższe są dachy wielopłaszczyznowe, z lukarnami, doświetleniem typu „wole oko” itp. Te elementy podnoszą atrakcyjność wizualną obiektu, ale mnożą koszty materiałowe i wykonawcze. Ponadto zwiększają ryzyko przedostawania się wody do wnętrza budynku i straty ciepła.
Dachówki czy blachodachówki? Sprzedajemy oba rodzaje pokryć dachowych. Architektura budynku często narzuca pewne rozwiązania, wiele też zależy od gustu inwestora, przeznaczonych na ten cel pieniędzy, a nawet panujących trendów. Od kilku lat bardzo modne stały się dachy z pokryciem płaską dachówką (np. Figaro, Actua) lub prostymi panelami dachowymi z blachy na tzw. click stosowane zarówno w nowoczesnych architektonicznie budynkach, jak i przy remontach obiektów zabytkowych. Są to jednak rozwiązania drozsze i dlatego nadal częściej kupowane są dachówki typu „holenderka” lub blachodachówki. Jeśli budujemy nowy dom mamy wolny wybór. W naszym regionie inwestorzy najczęściej decydują się na dachówki ceramiczne lub betonowe. Oferta jest bogata: różne kształty i kolory, naturalne, angobowane albo pokryte glazurą. Różnice w cenie między poszczególnymi rodzajami też są znaczne. Dotyczy to nie tylko samego materiału, ale też kosztów jego ułożenia.
Przy remoncie czy modernizacji starego obiektu musimy liczyć się z ograniczeniami związanymi z wytrzymałością ścian nośnych czy kondycją więźby. Ciężar dachówki to ok. 40-45 kg/m2, podczas gdy blachodachówki czy blachy trapezowe, ważą ok. 5 kg/m2. Dlatego najczęściej przy remontach dachów stosuje się pokrycia z blachy. Bardzo ważny jest również spadek dachu. Przy kryciu dachu o małym spadku bezkonkurencyjne są blachy trapezowe, które nadają się na dachy już przy spadku 7% (4 stopnie). Niezależnie od tego czy wybierzemy dachówki czy blachodachówki, należy pamiętać, że od ich rodzaju zależy rozstaw łat. Najlepiej montować łaty, gdy materiał jest już na budowie i wiadomo jaka faktycznie będzie długość połaci dachowej, aby nie popełnić błędu i nie robić tego 2 razy. Radziłabym też przy wyborze pokrycia nie kierować się jedynie wyglądem i ceną, ale też jakością. Pokrycie dachowe to jednorazowy zakup na dziesięciolecia.
|