Instalacje nie tylko antenowe
MDO 109, str. 7
Rozmowa z Marcinem Wójtowiczem, właścicielem firmy FOX Electronics.
Co zmieniło nadawanie sygnału telewizji cyfrowej drogą naziemną? Dziś wystarczy zamontować urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, aby odbierać 24 programy: m.in. TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVN, TVN7, POLSAT, POLSAT SPORT News, TV Trwam, ESKA TV, w lepszej jakości obrazu i dźwięku i to bez umowy, np. z telewizją kablową, bez dodatkowych opłat. Kto się nie boi techniki może to zrobić samodzielnie. Potrzebne materiały dostępne są np. w w naszym sklepie internetowym: www.fox.zgora.pl Montuje się małą antenę na balkonie, ustawia i gotowe. Nasza firma oczywiście też świadczy tego rodzaju usługi.
A co Pan proponuje miłośnikom telewizji? Instalacje satelitarne. Wtedy wybór jest ogromny. Obsługujemy wszystkie dostępne telewizje, przede wszystkim: nc+, Polsat Cyfrowy, FTA (darmowe programy w języku polskim, dostępne z satelity Astra i Hot Bird). Fani sportu powinni przyjrzeć się ofercie Polsatu Cyfrowego. Kto woli rozmawiać z żywym człowiekiem, niż czytać ulotki, może udać się do salonu firmowego np. w Z. Górze w C.H. „Dąbrówka”.
A gdy fani sportu walczą o pilota z wielbicielami seriali? Można uszczęśliwić wszystkich. Gdy chcą oglądać inne kanały w tym samym czasie, niezbędne są: 2 telewizory, 2 dekodery, instalacja z konwerterem typu TWIN i antena satelitarna, najlepiej o średnicy min. 80 cm, bo to gwarantuje stabilny odbiór nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Można też zastosować konwerter UNICABLE, wtedy jeden kabel dostarcza sygnał dla kilku odbiorników cyfrowych. Jeśli mamy 1 dekoder, ale z funkcją oglądania i nagrywania, wystarczy 1 odbiornik telewizyjny, instalacja z konwerterem typu TWIN i antena satelitarną o średnicy min. 80 cm, aby ogladać np. mecz na kanale sportowym i jednocześnie nagrywać film, nadawany na innym kanale. Modernizacja instalacji do tego celu nie rujnuje ani mieszkania, ani portfela. Montaż konwertera i większej anteny odbywa się na zewnątrz domu. We wnętrzu kładzie się tylko dodatkowy przewód koncentryczny, obok już istniejącego. Cała operacja trwa zazwyczaj kilka godzin. Dla wielu odbiorników telewizyjnych np. w hotelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych, szkołach czy szpitalach, są inne ciekawe rozwiązania.
Rady dla budujących dom? Najlepiej jeszcze przed położeniem tynków spotkać się ze specjalistyczną firmą i porozmawiać nie tylko o antenach, ale też o innych domowych instalacjach: alarmowej, internetowej, monitoringu (telewizji dozorowej), wideodomofonu itd. Gdy weźmie się pod uwagę jednoczenie te wszystkich instalacje, można rozsądnie zbudować cały system, bezkolizyjnie rozprowadzić przewody, umiejscowić gniazda sygnału, centralki, kamery, czujki itp.
|