Pozbawiając nasze mieszkanie możliwości wymiany zużytego powietrza, tworzymy idealne warunki wilgotnościowe i temperaturowe do rozwoju pleśni. Na taką sytuację nie pomogą kratki wentylacyjne w łazienkach, ponieważ natychmiast po zamontowaniu szczelnych okien przestały one pełnić swoją rolę. Wentylacja grawitacyjna bowiem do wytworzenia ruchu powietrza w domu potrzebuje nie tylko WYLOTU powietrza w postaci kratki w łazience, ale także WLOTU takiej samej ilości powietrza przez np. nieszczelne okno lub drzwi. Jeśli brakuje jednego z tych otworów, w naszym przypadku wlotu (doskonale go uszczelniliśmy, bo przecież wiało od niego zimne powietrze!), to wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa. Takie są prawa fizyki. Nie tworzy się tzw. "ciąg" powietrza w mieszkaniu.
Gdzie tkwi błąd w naszym myśleniu o ciepłym domu? Czy warto zatem wymieniać okna?
Owszem tak, szczególnie na te z ciepłymi ramami i energooszczędnymi szybami. Czy mają być szczelne?
To zależy. Jeśli wentylacja ma być tradycyjna, to projektant powinien określić, które maja być szczelne, a które nie. Ale wiadomo, że przy wentylacji tradycyjnej wraz z wymianą powietrza ucieka nam też z domu ciepło.
Na szczęście istnieje możliwość wymiany zużytego powietrza na świeże, z równoczesnym odzyskiwaniem ciepła, tzn. zanim ogrzane zużyte powietrze zostanie usunięte z domu, w specjalnym wymienniku oddaje ciepło, które z kolei zostaje wykorzystane do podniesienia temperatury świeżego czystego powietrza, wprowadzanego z zewnątrz. Urządzenie, które potrafi dokonać takich „cudów” to rekuperator. Okna w domu z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną, opartą na wymienniku ciepła, mogą być całkowicie szczelne.
Jeśli zainstalujemy w domu rekuperator oraz doprowadzimy kanałami powietrze do poszczególnych pomieszczeń, a z pomieszczeń typu łazienka, ubikacja czy garderoba usuniemy zużyte powietrze wraz z nadmiarem wilgoci, zapewnimy sobie zdrową atmosferę w mieszkaniu, a grzyby pleśniowe nie będą miały warunków do rozwoju. Po prostu poziom wilgotności zarówno ścian, jak i powietrza w mieszkaniu będzie dobry dla nas, ale za niski dla pleśni. A co najważniejsze dla domowego budżetu - koszty ogrzewania domu mogą być niższe nawet o 50%, niż w przypadku stosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Tych z Państwa, którzy chcą wiedzieć „Jak to działa?” i poznać „20 powodów, dla których warto mieć rekuperację” zapraszamy na stronę www.rekuperatory.pl
ERGO
Zielona Góra, ul. Chopina 7
tel. 602 694 421, 601 930 507