Rodzaj materiałów wykończeniowych, a także stolarka okienna i drzwiowa, nadają budynkowi ostateczny wygląd zewnętrzny. Domy szkieletowe w Polsce nie muszą wyglądać tak, jak amerykańskie, obłożone z zewnątrz sidingiem. Na zewnątrz ściany ociepla się i okłada materiałem takim, jaki się komu podoba. Może być to np. warstwa ocieplenia z tynkiem mineralnym lub licówką klinkierową. Podobnie z pokryciem dachu. W Ameryce powszechnie stosuje się gonty papowe, jako materiał lekki i tani, ale jak się przekonał pan Jacek Floryszczak, w Polsce większą popularnością cieszą się blachodachówki i tradycyjne dachówki. Jeśli chodzi o projekt architektoniczny, to można w tej technologii budować awangardowe domy i „staropolskie dworki”. Po wykonaniu elewacji budynek zbudowany w technologii szkieletowej nie różni się wyglądem od domu murowanego.
Technologia szkieletowa często spotyka się z zarzutem braku ognioodporności w porównaniu z konstrukcją tradycyjną. Wbrew powszechnie panującej opinii domy wykonane z drewna są zabezpieczane od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, spełniającymi wszelkie wymogi przeciwpożarowe oraz wełną mineralną, która jest niepalna.
Ciepło i zdrowo
Niekwestionowaną zaletą budownictwa szkieletowego jest energooszczędność. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian wykonanych w technologii szkieletowej waha się między 0,1 - 0,28 W/m2K, co jest trudne do osiągnięcia dla domów budowanych z cegły, zwłaszcza tym samym kosztem. Dzięki temu ogrzewanie domu nie rujnuje kieszeni.
Z tego względu domy szkieletowe wznosi się w najzimniejszych krajach północnej Europy i Ameryki. Jeżeli dom ma dobry system wentylacji, to mikroklimat wewnątrz jest właściwy. Ponieważ materiały użyte do wykończenia wnętrz są pochodzenia naturalnego (drewno oraz płyta gipsowo-kartonowa), dlatego wilgotność powietrza jest w miarę stała.
Tanio
To najtwardszy argument „za”, z którym trudno polemizować, bo z liczby nie kłamią, a z faktami się nie dyskutuje.
Piętrowy dom o powierzchni 120 m kwadratowych na fundamencie z betonu, bez piwnicy, w stanie surowym zamkniętym, to koszt ok. 135 000 zł, czyli mniej więcej tyle ile kosztuje kawalerka w Zielonej Górze. Skąd taka cena? Z oszczędności. Elementy domu są lekkie i w związku z tym niepotrzebny jest ciężki sprzęt do ich przewożenia na budowę i do samego budowania: nie ma stropów żelbetowych, niepotrzebny jest dźwig. Materiały do budowy w technologii tradycyjnej ważą ok. 500 ton, a w szkieletowej jedynie 50 ton. W pierwszym przypadku do transportu potrzeba 20 tirów, a w drugim wystarczą dwa. Inne są też ceny drewna, płyt OSB i wkrętów, a inne cegieł, betonu, zapraw klejowych, stropów, nadproży itd. By swoim klientom obniżyć ceny wybudowania domu, firma FLORYSZCZAK-DOMY współpracuje z niezależnym doradcą finansowym, bo cena domu to także w części koszt udzielenia kredytu przez bank.
Warto korzystać z usług doradców finansowych. Doradca ma wiedzę na temat ofert i promocji wielu banków, co więcej, umie je porównać . To wcale nie takie proste, jakby się zdawało. Choćbyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie przeanalizować 25 propozycji. Nie wystarczy umieć liczyć, na tym się trzeba znać, rozumieć pojęcia ekonomiczne, rozpoznawać „haczyki” itd. Niezależny doradca nie jest pracownikiem banku, działa w interesie klienta i pilotuje go od momentu podjęcia decyzji o wzięciu kredytu, poprzez zbieranie dokumentów, złożenie wniosku, szczegółową analizę zaproponowanej przez bank umowy, łącznie ze wszystkimi uwagami i przypisami pisanymi drobnym drukiem, aż do otrzymania pierwszej transzy kredytu. Za usługę doradcy nie płaci klient, ale bank, który udzieli kredytu. |