ziś na rynku dostępnych jest ponad 15 rodzajów kolektorów. Który wybrać, jakie są atuty i słabe strony poszczególnych modeli, czy cena idzie w parze z jakością i trwałością? Na te pytania nie łatwo inwestorowi znaleźć odpowiedź.
Rzadko która firma testuje funkcjonowanie kolektorów słonecznych przez okrągły rok od 13 lat. Wiele zna parametry urządzeń tylko z opisu producenta. A własne doświadczenia są najcenniejsze.
W firmie Rosmosis kolektory podgrzewają wodę w basenie i wodę użytkową w budynku. Przez te kilkanaście lat różne były zimy i lata, ale przekonano się „na własnych rachunkach”, jak wielkie oszczędności niesie używanie kolektorów i dlatego firma poleca je z pełną odpowiedzialnością. Inwestycja zwraca się tym szybciej, im więcej potrzebujemy ciepłej wody w basenie, łazience, kuchni, pralni itp.
Wariantem optymalnym jeśli chodzi o koszty, jest pozyskiwanie energii poprzez kolektory słoneczne, a w okresach, gdy ciepło z kolektorów jest niewystarczające, zamiast z energii elektrycznej, korzystać z taniego i ekologicznego paliwa, jakim jest pellet.
Koszty ogrzewania w naszym klimacie, to ważna część budżetu przez kilka miesięcy w roku. Nic więc dziwnego, że stale poszukuje się wygodnych i tanich sposobów ogrzewania. Wiadomo, że najtańszym paliwem w tej chwili jest drewno, ale palenie trocinami czy kawałkami drewna wiąże się z wieloma uciążliwościami. Na szczęście wymyślono pellet, który rewolucjonizuje rynek.
Pellet to małe wałeczki ze sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem trocin i wiórów drzewnych. Wygląda jak drewniane kołki stosowany w meblarstwie, ale jest wykonany w 100 % z drewna. Nie ma tam żadnej chemii, tzn. klejów czy innych spoiw. Pellet można bezpiecznie wziąć do ręki: nie ma drzazg, nie brudzi, nie rozsypuje się. Podczas spalania nie powstają szkodliwe gazy, a z 1 tony pelletu zostaje tylko 5 kg popiołu. Kształt granulatu, małe walce, jest bardzo praktyczny: można składować go w workach w garażu, schowku, spiżarni, jak również w mieszkaniach kamienic.