KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  MK BAKO - Rekuperacja i wentylacja higrosterowana
WWW.MDO.PL: MK BAKO - REKUPERACJA I WENTYLACJA HIGROSTEROWANA

W czasach kryzysu energetycznego wentylacja higrosterowana uznana została jako jedno z narzędzi w walce z problemami kondensacji pary wodnej. Problem ten pojawił się wraz ze wzrostem szczelności budynków. Uznano ją za skuteczną metodę energooszczędnego przepływu powietrza przez mieszkanie, która zapewnia jednocześnie odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego.
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest konieczna dla utrzymania właściwego mikroklimatu, ważnego zarówno dla zdrowia ludzi, jak i kondycji ścian budynku. Wilgoć, która powstaje w wyniku codziennych czynności, takich jak gotowanie i mycie, nieodprowadzona na zewnątrz, powoduje rozwój pleśni w mieszkaniu. Wykwity grzybowe na ścianach i meblach to nie tylko brzydki zapach i widok, ale zagrożenie dla naszego zdrowia (alergie).

Wyżej opisanymi problemami zajęła się w 1983 r. francuska firma aereco. Opracowano system automatycznego sterowania wentylacją. Przyjęto, że czynnikiem najlepiej obrazującym stan zanieczyszczenia powietrza jest jego wilgotność względna, zależna bezpośrednio od aktywności ludzi w danym pomieszczeniu.
Do budowy mechanizmu reagującego na zmianę wilgotności wykorzystano poliamid, materiał który powiększa swoją objętość wraz ze wzrostem wilgotności i kurczy się, gdy wilgotność maleje.

Sposób działania urządzeń higrosterowanych jest prosty: jedynym „mechanizmem” regulacyjnym jest taśma poliamidowa, połączona z dźwignią korygującą poziom otwarcia przepustnicy. Czujnik higroskopijny mierzy nieprzerwanie poziom wilgotności względnej i steruje ilością wpływającego z zewnątrz świeżego powietrza. Nawiewniki działają bez zasilania prądem, samoczynnie i nie powodują hałasu.
Zaletą wentylacji higrosterowanej jest uruchomianie nawiewu (otwieranie przepustnicy nawiewników) tylko podczas aktywności mieszkańców w danym pomieszczeniu. W pozostałym okresie nawiewniki są przymknięte do minimalnego poziomu. Świeże powietrze ogrzewane jest więc tylko kiedy trzeba i gdzie trzeba, np. w ciągu dnia w salonie, w nocy w sypialniach.

Nawiewniki to proste nieduże urządzenia wprowadzające powietrze do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub kuchni. Montuje się je w górnej części okna lub w ścianie. Wpływ zimnego powietrza następuje w górnej części pomieszczenia, gdzie temperatura jest najwyższa. Dzięki temu do naszych nóg dopływa już ogrzane powietrze i nie powoduje uczucia przeciągu.

Zainstalowanie nawiewników nie osłabia konstrukcji okien, gdyż stalowe wzmocnienie profili pozostaje nienaruszone. Nawiewniki stosuje się zarówno w oknach nowych, jak i już zamontowanych. W ofercie są także nawiewniki ścienne, tzn. montowane w ścianie.


MK Bako Systemy Kominowe
Maciej Balcerzak
Zielona Góra, ul. Lotników 16,
tel. 68 322 72 62, 668 415 002
www.mkbako-kominy.pl

Kompleksowe rozwiązywanie problemów z odprowadzaniem spalin i wentylacją. Systemy kominowe ze stali nierdzewnej - doradztwo i montaż; kominy ceramiczne;
W ofercie również wyroby ze stali nierdzewnej: meble garmażeryjne, ogrodowe i in., poręcze dla osób niepełnosprawnych wyroby na zamówienie, balustrady, okapy.
Wentylacja higrosterowana.


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.05 secs