WWW.MDO.PL: BUDROOF - RYNNY I PŁOTKI PRZECIWŚNIEGOWE
MĄDRY POLAK PRZED ZIMĄ
Rynny i płotki przeciwśniegowe MDO 102, str. 17
Gdy czas na wymianę rynien, warto wiedzieć jak prawidłowo dobrać rozmiar rynien do wielkości połaci dachowej i solidnie je zamontować. Zasady są proste i warto ich przestrzegać, bo „oszczędności” mogą okazać się zgubne w skutkach. Przy wyborze nowych rynien możemy też zmienić materiał, z jakiego zrobiona jest rynna i lepiej dopasować ich kolor do elewacji. Po poprzednich kilku zimach nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak przydatne na dachu są płotki przeciwśniegowe i śniegołapy.
POWIERZCHNIA DACHU Do dachów o powierzchni jednej połaci do 100 m2 rynny powinny mieć szerokość 125 mm, a rury średnicę 90 mm. Do większych powierzchni można wykorzystać rynny o szerokości 150 mm i rury o średnicy 100 mm.
LICZBA RUR SPUSTOWYCH Zakłada się, że jedna rura spustowa odpowiada rynnie o długości do 10 m. Przy długości dachu przekraczającej 10 m konieczne są 2 rury spustowe. Umieszcza się je na obu końcach rynny. Na domach z dachami narożnymi rury spustowe umieszcza się zgodnie z ilustracją.
RYNAJZY Uchwyty mocujące rynny do deski czołowej lub łaty nazywane są rynajzami. Aby zachować stabilność rynny konieczne jest stosowanie rynajz zgodnie z zaleceniem producenta. Zależne jest to od właściwości materiału (grubość, sztywność, odporność na odkształcenia etc.) i tak dla rynien z tworzyw sztucznych najczęściej polecany rozstaw to 40 cm - 50 cm. W systemie Plannja Siba rynny wytwarzane są ze stali ocynkowanej na gorąco i powlekanej po obu stronach powłoką Hard Coat. Producent zaleca montowanie rynajz co 60 cm i jest to najczęściej podawana odległość między rynajzami. Nie należy mocować rynajz rzadziej niż co 70 cm. Niestabilna rynna może odpaść od dachu pod naporem śniegu czy lodu lub się odkształcić.