KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  BUDROOF - Rynny i płotki przeciwśniegowe
WWW.MDO.PL: BUDROOF - RYNNY I PŁOTKI PRZECIWŚNIEGOWE

MONTAŻ
Jest kilka zasad montażu, o których  powinien wiedzieć inwestor. Rynny montuje się ze spadkiem w stronę rury spustowej. Spadek powinien wynosić 5 mm na 1 m bieżący rynny. Gwarantuje to odpowiednie nachylenie rynny do odpływu wody w kierunku rur spustowych. Rynna w jej najwyższym położeniu powinna być zamontowana 25 mm poniżej linii spadku połaci (rys. 1). Rura spustowa musi być ustawiona w pionie. Uchwyty rur spustowych dobiera się specjalnie do rodzaju ściany: inne są do ścian drewnianych, murowanych ocieplonych i nieocieplonych.

OCHRONA PRZED ŚNIEGIEM
Długo zalegający zimą śnieg na dachach powoduje wiele szkód. Pod wpływem nawisów wyginają się rynny, a „lawiny” spadającego z dachu zlodowaciałego śniegu łamią często konstrukcje drewniane na tarasie czy krzewy przed domami. Zagrożeni są ludzie (mieszkańcy, przechodnie) i stojące w „strefie zrzutu” samochody. Na szczęście można się zabezpieczyć na tego typu wypadki. Rozwiązaniem problemu są płotki przeciwśniegowe i śniegołapy.

Można je montować zarówno na dachach nowych (podczas budowy), jak również istniejących, na dachach pokrytych dachówką, blachą czy papą. Rodzaj zabezpieczenia, sposób montażu oraz ilość elementów uzależniona jest od średnich opadów śniegu i czasu ich zalegania w danym rejonie kraju, wielkości i kąta nachylenia połaci dachowej oraz rodzaju pokrycia. W naszym województwie nie trzeba wiele by skutecznie się zabezpieczyć na wiele lat.

Na dachach spadzistych z dachówką ceramiczną i betonową montuje się najczęściej płotki przeciwśniegowe.
Wystarczy jeden rząd płotków zamocowany na specjalnych uchwytach wzdłuż całej długości dachu lub krótsze odcinki zamontowane w dwóch rzędach (wyżej i niżej)  „na mijankę”. Płotki produkowane są ze stali ocynkowanej; mogą być też powlekane dodatkowo powłoką w różnych kolorach.

Do dachów spadzistych z dachówki  produkowane są też specjalne śniegołapy w postaci np. ukształtowanych odpowiednio płaskowników z grubej blachy. Wstrzymują one gwałtowne zsuwanie się śniegu na całej powierzchni dachu. Zalecaną ilość śniegołapów podaje producent.

Do blach trapezowych i blachodachówek produkowane są śniegołapy również z blachy ocynkowanej i powlekanej, ale o innych kształtach. Montuje się je w dole dachu  za pomocą nitów zrywalnych lub wkrętów.

Wybór materiałów jest bardzo duży, a koszty zróżnicowane. Warto poświęcić trochę czasu na rozpracowanie tematu. Gdy już wiemy jakie rynny czy zabezpieczenia przeciwśniegowe nas interesują, trzeba określić  jakość materiałów i ilość elementów, np., blacha ocynkowana czy ocynkowana i powlekana, przekroje rur, ilość rynajz, pionów spustowych czy śniegołapów itd., a potem dopiero porównywać ceny.


Zielona Góra
Al. Zjednoczenia 104 A
tel. 68 323 01 01
kom. 605 261 136

Oferujemy ponadto: dachówki, blachodachówki, rynny, okna dachowe, akcesoria. Sprzedaż, montaż.
www.materialydachowe.com.pl


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.14 secs